10клас Урок №13 КРАЇНИ АФРИКИ. ХАРАКТЕРИСТИКА ОКРЕМИХ КРАЇН



10клас Урок №13  КРАЇНИ АФРИКИ. ХАРАКТЕРИСТИКА ОКРЕМИХ КРАЇН
•     Як особливості ЕГП окремих субрегіонів Африки впливають на розвиток їх господарства?
•     Який з етапів дослідження території Африки відзначений найбільшими змінами її політичної карти?
•     Чим пояснюється нерівномірне розміщене населення Африки? Чому етнічний склад населення більшості африканських країн є неоднорідним?
•     Які факти свідчать про економічну відсталість африканських країн?
На попередньому уроці ви дізналися, що країни Африки за основними показниками соціально-економічного розвитку помітно відстають від інших регіонів світу. Причини бідності африканських країн є об’єктом дослідження спеціалістів ООН. З кінця 90-х років минулого століття діє Спеціальна програма ООН в Африці. Вона допомагає країнам регіону у визначенні їх головних цілей, стратегії і політики в галузі розвитку та винайдення ресурсів для їх реалізації.
За цією програмою також передбачена цільова гуманітарна допомога найбільш відсталим країнам.

1. Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів  Африки визначають декількома чинниками. По-перше, значну роль відіграють природні умови та ресурси, які створюють певне територіальне середовище. Люди, де б вони не мешкали, повинні працювати. Отже, наявність сприятливих природних умов визначає проживання в тому чи іншому регіоні людей, які починають розвивати господарську діяльність. По-друге, у місцях, де виявлені й видобуваються ті чи інші мінеральні ресурси, теж виникають зони економічної активності.
Значну роль у розвитку економіки відіграє вигідне географічне положення регіону. Щодо цього в Африці перевага належить приморським регіонам та острівним країнам і територіям.
Найвищий рівень економічного розвитку має субрегіон  Південна Африка.
Саме тут розміщена найрозвинутіша країна материка ПАР. Загалом у цьому субрегіоні найсприятливіші в Африці природні умови для життя й господарської діяльності людини та величезні запаси мінеральних ресурсів, що створюють об’єктивну базу для розвитку всіх галузей економіки. Саме в ПАР найбільше розвинені всі три сектори економіки, насамперед третинний.
Первинний сектор : с/г- вівчарство; рибне господарство; видобування –алмази, золото, платина , уран.
Вторинний сектор : кольорова металургія(мідь, нікель, цинк, свинець), машинобудування, хімічна промисловість, легка, харчова.
Друге місце за рівнем економічного розвитку в цілому належить субрегіону

Північна Африка. Надзвичайно вигідне економіко-географічне положення дає можливість розвивати взаємовигідне співробітництво з Європою. Субрегіон характеризується значною соціально-економічною самобутністю, де арабське населення впродовж багатьох століть пристосовувалося до екстремальних умов життя та господарської діяльності в умовах пустелі. Великі запаси енергоносіїв створюють у субрегіоні умови для економічного зростання, а значна історико-культурна спадщина — для розвитку третинного сектора економіки. Наприклад, в Алжирі будують лікувальні комплекси з використанням 70 термальних джерел , що створить понад 2 тис. додаткових робочих місць для місцевого населення.
Первинний сектор: с/г – цитрусові, бавовник, фініки, рибне господарство; видобувна – нафта, природний газ, фосфорити.
Вторинний сектор: виробництво нафтохімічної та хімічної продукції (добрива) , електротехніка, легка , харчова промисловості.
Третинний сектор : туризм, транспорт (Суецький канал)
Західна Африка теж має дуже вигідне географічне положення й природні ресурси для розвитку економіки. Несприятливим для життя є вологий екваторіальний та субекваторіальний клімат, поширення мухи цеце, СНІДу й інших небезпечних інфекційних хвороб серед населення.
Первинний сектор : с/г – кава, какао, фрукти, бавовник, арахіс; лісове господарство; видобувна: нафта, природний газ, залізна руда, марганець, алмази, уран, фосфорити.
Вторинний сектор : чорна, кольорова металургія, виробництво нафтопродуктів, каучуку.
Східна Африка теж має вигідне географічне положення. Тут переважають сприятливі природні умови й багаті природні ресурси. Величезних збитків економіці завдають політична нестабільність у регіоні, військові конфлікти та тероризм, мільйони біженців, пірати Сомалі. У цілому субрегіон має значні потенційні можливості для власного господарського розвитку. Найбільшою мірою це стосується подальшого освоєння території для розвитку власної енергетики та третинного сектора економіки, а в ньому — рекреації й туризму.
Первинний сектор: с/г – кава, чай, фрукти, овочі, ваніль, квіти; рибне господарство; видобувна – золото, платина, олово, мідні руди, нафта.
Вторинний сектор : електроенергетика, кольорова  металургія(мідь, нікель), нафтопереробна, легка, харчова промисловості.
Найнижчий рівень економічного розвитку характерний для субрегіону Центральна Африка. Головна причина полягає в тому, що ці країни віддалені від морів та океанів. В історичному сенсі субрегіон почав розвиватися найпізніше, хоча й найбільше зберіг власну самобутність. Саме тут знаходяться найбідніші країни материка та світу: Чад, ЦАР, Південний Судан з його майже постійними військовими діями.
Первинний сектор : с/г – кава, какао, бавовник; лісове господарство; видобувна – нафта, алмази, золото, уран.
Вторинний сектор : кольорова металургія, виробництво нафтопродуктів. Легка, харчова промисловості.

За допомогою політичної карти світу назвіть країни Африки, що не мають виходу до океанів і морів. Поясніть, як впливає на розвиток цих країн їхня ізольованість від моря.
Економіка розвивається за допомогою багатьох інших чинників, наприклад ефективного управління державою, рівня корупції, освіти й культури населення, національних традицій. В Африці також значний вплив на розвиток економіки мають військові конфлікти, тероризм тощо.
2. Особливості участі окремих субрегіонів Африки в міжнародному поділі праці визначає різний рівень їхнього економічного розвитку й структура господарства. У цілому всі субрегіони Африки постачають на світовий ринок продукцію гірничодобувної промисловості. Щоправда, кожна частина Африки робить у це власний внесок. Північна та Західна Африка поставляють нафту й газ, Південна та Західна — золото, алмази й дорогоцінне каміння. Центральна Африка постачає мідну руду. Майже скрізь видобувають руди кольорових металів.
Північна та Південна Африка експортують у великих кількостях плоди цитрусових дерев, виноградні вина, тютюн. Країни Західної та Східної Африки постачають на світовий ринок какао-боби, каву, бавовник, тропічну деревину тощо. Узагалі Тропічна Африка відома у світі як постачальник, окрім кави та какао, також арахісу, натурального каучуку, пальмової олії, чаю та спецій.
3. Зв’язки України з країнами Африки. На міжнародному ринку товарів і послуг африканські країни й Україна не є конкурентами, що створює особливе підґрунтя для подальшого розвитку їхніх відносин.
У цілому Україна має значне позитивне торговельне сальдо з цим материком. Майже 40 країн Африки підтримують постійні торговельно-економічні та науково-технічні зв’язки з нашою державою. Основними торговими партнерами України впродовж багатьох років є Єгипет, Ліберія, Гвінея та Марокко. З Африки Україна отримує переважно продукти тропічного землеробства (банани, каву, рис, арахіс, какао-боби), боксити й інші руди, шлаки та золу. Натомість до країн цього материка ми відправляємо різноманітну промислову продукцію (чорні метали, залізничні локомотиви, машини, обладнання, хімікати та мінеральні добрива) і продовольство (молочну продукцію, зернові, пшеницю та ячмінь, олію, майонез).

ПРЕЗЕНТАЦІЯ
 Домашнє завдання:
·       Опрацювати відповідний параграф у підручнику.
·       Скласти 10 тестових запитань закритого типу за темою «Країни Африки».
·       Скласти кросворд (15 запитань) на тему «Країни Африки».
ТЕСТУВАННЯ

Тестове  завдання активне
Завдання необхідно виконати до  5 травня 17:00 
Код доступу 721914
 використацйте цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua


Комментариев нет:

Отправить комментарий

Шановні десятикласники! Розпочинаємо дистанційне навчання.Уважно читайте завдання,виконуйте тести лише один раз.Бажаю успіху!