Урок №8 Канада


Урок №8 Канада
У нашій країні надто мало історії
та занадто багато географії.
Маккензі Кінг
 «Американський Сибір», країна кленового листя, країна іммігрантів — так нази­вають Канаду. Чому саме так називають країну та багато іншого про неї ми дізнаємося , прочитавши параграф у підручнику.

Відео  «Цікаві факти про Канаду» 
https://www.youtube.com/watch?v=81Zv0cakYLU

Історичний розвиток Канади 
Територія сучасної Кана­ди була заселена предками індіанців та ескімосів приблизно 30-40 тис. років тому. Але зв'язків жи­телів країни із зовнішнім світом не було. Тільки в 1497 р. англійський човен під командуванням Джона Кабота досяг Ньюфаундленда. Через 37 ро­ків до затоки Св. Лаврентія ввійшла французька експедиція, очолена Жаком Картьє.
Червоний листок канадського клена цукристо­го на гербі Канади з'явився 1921 року, а на канад­ському прапорі тільки в 1965 р. Спочатку він був емблемою лише франкоканадців як символ їхньої самобутності. У Канаді прийнята політика, що пе­редбачає підтримку державою розвитку етнічних громад.
Висновок 

Це країна з різноманітним природно-ресурсним потенціалом. Вона надзвичайно багата на міне­ральні, гідроенергетичні та лісові ресурси.
Канада — найбільший серед розвинутих країн виробник урану, нікелю, цинку, азбесту, калійних солей, газетного паперу. Вона посідає перші місця у світі з видобутку золота, платини, молібдену, ти­тану, гіпсу, сірки, кобальту, кадмію, міді, свинцю та виробництва алюмінію. Сприятливі природні умови на півдні країни є основою розвитку сіль­ського господарства. Багатством держави є чималі площі родючих ґрунтів.
1.     Господарство країни
Сучасна Канада входить до числа найбільш розвинених країн світу, тобто до Великої сімки. За короткий час Канада створила ринкову економіку. Вона посідає шосте місце за виробництвом промис­лової продукції, а за виробництвом на душу насе­лення промислової і сільськогосподарської про­дукції поступається тільки США та Швейцарії.
Особливістю економіки Канади є її значна за­лежність від іноземного капіталу, особливо аме­риканського. Істотну роль в економіці країни відіграє експортно-сировинний напрям. У струк­турі обробної промисловості головні позиції по­сідають машинобудування, металургія та дерево­обробка. 3/4 продукції дають провінції Онтаріо та Квебек.
У країні добре розвинута добувна промисло­вість, 80 % продукції якої вивозять на світовий ринок. У гірничодобувній промисловості найбіль­ше значення мас видобуток природного газу (тре­тє місце у світі), нафти (дев'яте місце), мідних руд (четверте місце), золота (п'яте місце), цинкових руд (перше місце), нікелевих руд (друге місце), вугілля, платини (третє місце). Основний район видобутку залізної руди — півострів Лабрадор.
За виробництвом електроенергії країна посідає п'яте місце у світі. Близько 60 % електроенергії дають ГЕС, 10 % виробляють на АЕС, розташова­них у провінціях Квебек, Онтаріо.
У країні спостережено зниження темпів розви­тку чорної металургії.
Експортне значення має кольорова металургія, провідні місця у світі Канада посідає з виробни­цтва кобальту, міді, цинку, нікелю.
На дешевій енергії розвивається алюмінієва промисловість (боксити привізні).
У країні розвинене машинобудування. Значна кількість підприємств спеціалізується на складан­ні машин, використовуючи для цього імпортовані до країни компоненти. Експортною галуззю є ав­томобілебудування. В Онтаріо зосереджено 80 % автозаводів країни. Тут працюють підприємства таких велетнів, як «Дженерал Моторе», «Форд», «Крайслер», «Хонда», «Ніссан». Розвинуте сіль­ськогосподарське машинобудування, виробництво обладнання для гірничодобувної та лісової промис­ловості. Головні центри галузі: Торонто, Монреаль, Гамілтон, Оттава, Ванкувер,
Канада —- другий у світі, після США, вироб­ник пиломатеріалів, паперу, картону, Більшість целюлозно-паперових підприємств сконцентрова­но на сході країни.


Країна посідає перше місце за випуском газет­ного паперу, друге місце у світі за обсягом про­дукції, четверте за виробництвом паперу і кар­тону«Канада є одним з головних світових експорте­рів багатьох основних видів сільськогосподарської продукції. Фермерські поселення разом з членами їх сімей становлять 4 % жителів Канади. При цьо­му країна повністю забезпечує внутрішні потреби в основних видах продовольства й експортує май­же половину продукції сільського господарства. За експортом пшениці, кукурудзи, ячменю посідає одне з перших місць.
Основним виробником сільськогосподарської продукції є високотоварні фермерські господар­ства, що характеризуються сучасним рівнем ме­ханізації і ефективною спеціалізацією.
Головною житницею країни є степові провін­ції Саскачеван та Манітоба. Нова Шотландія та Британська Колумбія — постачальники яблук та інших фруктів. Саме тут знаходиться сільськогос­подарська зона, яку називають «Фруктовим коши­ком Канади». Великі площі зайняті соєю, бобами, цукровим буряком, кормовими культурами, рап­сом і кукурудзою, також вирощують льон, карто­плю, фрукти і овочі.
У структурі галузі переважає тваринництво (60 %): молочне скотарство, птахівництво, сви­нарство, рибальство. Канада відома як світовий постачальник мороженої риби. Традиційним для країни є хутровий промисел.
За вантажообігом перше місце належить заліз­ничному транспорту, за пасажирообігом — авто­мобільному. Велику роль відіграє авіація, що за­безпечує швидкий зв'язок з віддаленими районами країни і з іншими державами. Специфікою канад­ського транспорту є висока міра розвитку трубо­провідного (одного з найдовших у світі) і водного транспорту. Дуже велика роль системи Великих озер і річки Св. Лаврентія. У міжнародних переве­зеннях велике значення має морський транспорт.
Близько 80 % робочих місць забезпечує малий бізнес. Малі,підприємства є приватними за кількіс­тю зайнятих до 50 осіб. У Канаді 90 % земельних площ, 70 % лісових масивів є власністю держа­ви. Вона контролює майже 70% залізниць, понад 10 % видобутку вугілля та 16% потужностей чор­ної металургії. Державні електростанції виробля­ють майже 70 % усієї електроенергії. Найбільша залізнична компанія, портове господарство      теж  власність держави. У сфері її компетенції пере­буває й атомна енергетика. Водночас в гірничо­добувній та обробній промисловості, в торгівлі та будівництві головну роль відіграє національний та іноземний приватний капітал.
2.     Населення, соціальна сфера країни
Група 1. Особливості населення 

Найважливіші чинники, що визначають осо­бливості населення країни, — це імміграція й клі­матичні умови. Так, 90 % усього населення Кана­ди проживає в межах 200 кілометрової смуги на північ від кордону із США, при цьому більшість у районі Великих Озер.
Канада — багатонаціональна держава, насе­лення якої складається з 80-ти націй, і на відміну від «американського плавильного котла», який підганяє всіх емігрантів до єдиного стандарту, Канада — країна меншин, «етнічна мозаїка», як люблять канадці називати своє суспільство. Осно­ву його нації становлять дві «нації-засновниці», також дві офіційні мови — французька і англій­ська. Історично так повелося, що населення сфор­мувалось у ході масової імміграції і зараз склада­ється з нащадків переселенців з Європи й інших регіонів.
Англоканадці становлять 40% населення, франкоканадці — 28 % , 6 % припадає на вихідців
з Азії та Африки, корінні жителі — індіанці й ес­кімоси становлять 2 % .   
До католицької церкви належить 46 % на­селення Канади, це франкоканадці та італійці, 36 % — протестанти, 10% — атеїсти.
У країні високий рівень урбанізації - 79 % . Третина населення країни проживає в трьох місь­ких агломераціях: Торонто (6 млн осіб), Монреалі (3,6 млн осіб) і Ванкувері (1,8 млн осіб).
Зараз кількість жителів країни значною мірою збільшується за рахунок переселенців, на яких припадає до 65 % щорічного приросту.
Віковий склад населення — 18-65-17, серед­ній вік канадця - 37,8 років, а тривалість жит­тя   - 80 років. Серед найбільших національних меншин кра­їни —- українці. Масове переселення українців до Канади по­чалося наприкінці XIX ст. Канадський уряд виді­ляв переселенцям земельні ділянки площею 65 га. Українцям дозволяли селитися скупчено, поряд зі своїми співвітчизниками. На початку міграції пе­реважали неписьменні селяни.
Нині в Канаді проживає понад 1 млн україн­ців та їхніх нащадків. Головні райони їх розселен­ня — південь поблизу державного кордону із США. Близько 85 % їх проживає в провінціях Онтаріо, Манітоба, Алберта, Британська Колумбія. Серед міст Канади, де найбільше українців, слід назвати Едмонтон, Торонто, Вінніпег4, Монреаль, Калґарі.
У Канаді немає людей, які перебувають за межею бідності.
Така соціальна політика разом з високим рів­нем морального виховання, чіткою роботою право­охоронних органів забезпечила Канаді найменший у світі рівень злочинності і нормальні взаємовідно­сини між різними соціальними верствами.
Іммігранти, які за певний період не знайшли собі роботу, мають право звернутися по допомогу до держави. Держава допомагає в оренді житла, харчуванні к одязі. Розміри допомоги залежать від складу сім'ї, вартості життя в певному місті проживання. Наприклад, у Торонто сім'я з двох осіб отримує до 1000 доларів на місяць. Допомогу виплачують доти, поки людина не знайде собі ро­боту. Людину, яка живе лише на таку допомогу, в Канаді вважають невдахою.
Канада — держава з високим річним доходом на душу населення — близько 24 тис. доларів США. За оцінкою експертів ООН, у 2006-2007 рр. Ка­нада посіла перше місце за якістю життя.
Група 4. Канадсько-українські відносини
Дипломатичні відносини між Україною і Ка­надою встановлено 27 січня 1992 року. Канада — одна з перших визнала незалежну Україну вже 2 грудня 1991 року. Розширюють і поглиблюють співпрацю в політичній, економічній та науково-технічній сферах.
У політичній сфері відносини забезпечує До­говір про дружбу і співробітництво та Декларація про особливе партнерство.
В економічній сфері відзначають помітне зрос­тання зацікавленості з боку канадських ділових кіл до інвестиційних проектів в Україні, пере­важно в таких важливих галузях, як паливно-енергетичний комплекс, сільське господарство.
Успішним є і проект показової саскачевансько-української ферми площею близько 3000 гектарів, яка розташована в головному селекційному цен­трі — Переяславі-Хмельницькому. Тут демонстру­ють найсучасніші технології та методи розведен­ня великої рогатої худоби, техніки використання пасовищ і вирощування люцерни. Українські фа­хівці вивчають північноамериканське обладнання і методи господарювання.
Встановлено контакти з низкою канадських фірм для вивчення можливостей постачання до Канади літаків сімейства «АН».
Науково-технічне співробітництво має для України пріоритетне значення. Насамперед це про­блеми використання канадських ядерних техноло­гій на українських АЕС, а також співробітництво у ракетно-космічній галузі. Не можна недооціни­ти і значення гуманітарно-соціальних, культур­них, освітніх, спортивних зв'язків між Україною і Канадою. Цьому великою мірою сприяє міль­йонна українська діаспора в Канаді. Українсько-канадські відносини носять прогресивний харак­тер і сприяють підвищенню рівня розвитку еконо­міки нашої держави.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
♦ Читати § , відповісти на запитання в кінці  параграфа.
  Творче завдання. Порівняти Канаду та Україну.
  Зробити рекламу туристичної поїздки Канадою за темою «Канада загадкова і невідома»


ТЕСТУВАННЯ

ТЕСТОВЕ  завдання активне
Завдання необхідно виконати до  20 квітня 17:00 

Код доступу 680113
викорисйте цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua












  

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Шановні десятикласники! Розпочинаємо дистанційне навчання.Уважно читайте завдання,виконуйте тести лише один раз.Бажаю успіху!